Jak Działają Antywirusy w 2022 Roku
Czy znasz antywirus, który byłby niezawodny? Jaką skuteczność mają antywirusy w 2022 roku? Wiemy, że znalezienie odpowiedniego pakietu chroniącego twój komputer jest zadaniem dość trudnym. Chcesz pewnie odnaleźć złoty środek na ataki hakerskie i szkodliwe oprogramowanie. Użytkownicy domowi mają szczególnie pod górkę, ponieważ wybór jest duży, a pakiety nie są tanie. Ale zanim zaczniesz, przeczytaj o tym jak zazwyczaj bada się oprogramowanie antywirusowe.
Wybraliśmy dla Ciebie tylko najświeższe informacje z działu IT: antywirusy badane są pod kątem ochrony, wpływu na wydajność komputera, ze względu na użyteczność w najnowszych dwóch wersjach systemu operacyjnego Windows. Obecnie jest to Windows 10 i Windows 11. Często brane jest pod uwagę też częstotliwość występowania fałszywych alarmów.
Antywirusy są udoskonalane z miesiąca, na miesiąc, a bywa też, że każdego dnia aktualizują swoją bazę wirusów, które potrafią wykryć, zwalczyć czy poddać kwarantannie. System operacyjny bez pakietu chroniącego byłby bezużyteczny. Co dziennie setki użytkowników ściąga miliony kilobajtów plików na swoje nośniki danych. Internet jest wręcz zalany złośliwym oprogramowaniem. Bywa, że celem ataku nie są dane ale udostępnianie prywatnych plików osobom postronnym. Naruszają więc prywatność użytkownika. Oprogramowanie antywirusowe ma przede wszystkim chronić komputer, pliki systemowe oraz rejestr przed wszelkimi zmianami. Dlatego większość laptopów i komputerów jest wyposażone w system pytajny: Czy zgadzasz się aby plik został otwarty a zmiany w nim zapisane? Tak mniej więcej brzmią tego rodzaju zabezpieczające komunikaty.
Ransomware blokujące pliki, to najczęściej występujące złośliwe oprogramowanie chcące dokonać zniszczeń w systemie. Najlepszą radą jest niezgadzanie się na żadne otwarcie plików, w sytuacji, gdy sami nie prosiliśmy o otwarcie jakiegoś pliku. Ransomware ma coraz nowsze pomysły, niszczy nowe zabezpieczenia, udoskonala się i aktualizuje. Dlatego jest nazywane największym zagrożeniem dla komputerów.
Programy złośliwe mają zostać poddane kwarantannie, neutralizacji lub usunięciu przez programy antywirusowe. Antywirusy mogą też zapobiegać przedostawaniu się złośliwych plików do systemu. Infekcje często pojawiają się tam, gdzie brakuje aktualizacji oprogramowania antywirusowego oraz całego systemu operacyjnego. Im nowsza wersja Windowsa tym lepiej, ponieważ zawiera mniej luk w bezpieczeństwie. To one odpowiadają za zajęcie plików użytkownika, których często nie da się odblokować. W dzisiejszych czasach nabycie złośliwego oprogramowania graniczy z kliknięciem kilku rzeczy na eBay.
Masz już oprogramowanie antywirusowe więc spokojnie grasz w gry internetowe i ściągasz pliki ze znanych źródeł. Ono skanuje za każdym razem pliki i wyświetla komunikaty albo, że zostały one pobrane do wskazanego folderu, albo, że znaleziono infekcję i zablokowano pliki. Wiesz też, że taka informacja jest ważna, więc nie klikasz pobierz mimo to ale cieszysz się, że nie pobrałeś ransomware.
Trudnym przypadkiem jest, gdy plik systemowy zostaje uznany za złośliwy i blokowany albo usuwany. Wtedy cały system może ulec awarii. Dlatego najlepiej jest wybrać idealny antywirus dla siebie i swoich potrzeb. Jest ich całe mnóstwo w sieci do pobrania za darmo i jeszcze więcej za opłatą.