W Internecie nikt nie jest anonimowy. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie podajemy nigdzie swoich danych, nie oznacza to wcale, że jesteśmy bezpieczni. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w Internecie?
Jednym z podstawowych niebezpieczeństw jest hakerstwo. Przejawia się ono w atakowaniu naszego komputera czy urządzeń z dostępem do Internetu celem przejęcia nad nim kontroli. W taki sposób wyłudzane są nasze dane osobiste. Najgorsze jest to, że sprytni hakerzy mają sposoby idealne – możemy nawet nie wiedzieć o tym, że nasz komputer został zaatakowany.

Kolejnym poważnym zagrożeniem są wirusy czy Trojany. Zaburzają one funkcjonowanie urządzeń, potrafią się mnożyć, stając się niemal nie do opanowania. Celem wirusów czy Trojanów jest tworzenie luk w systemie, dzięki którym możliwe staje się wyłudzenie informacji czy zastosowanie innych rodzajów sztuczek dla osiągnięcia jakichś celów. Oczywiście, wszystko odbywa się naszym kosztem, a nierzadko nawet poza naszą świadomością.
Bardzo popularnym zagrożeniem współczesnego cyberświata jest pharming, czyli korzystanie z fałszywych witryn celem wyłudzenia informacji. Hakerzy podszywają się pod stronę internetową np. banku tworząc identyczny klon strony o innym adresie IP. Klient nie jest nawet świadomy tego, że podaje swoje dane w niepowołane ręce z myślą, że loguje się np. do banku.

Zagrożeń płynących z sieci jest o wiele więcej niż te tylko wymienione – jest jeszcze szyfrowanie danych bez naszej zgody i wiedzy, pedofilia, nieodpowiednie dla dzieci treści czy botnety. Jak możemy się chronić? Przede wszystkim należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie znamy jakiejś strony? Nie logujemy się. Sposób logowania nagle się zmienił? Upewnijmy się, że logujemy się we właściwym miejscu. Przed wieloma zagrożeniami możemy uchronić się swoim zdrowym rozsądkiem.